Time Trial Results – 2008 – Club Open Hilly TT

SOMER VALLEY CYCLING CLUB
29 MILE TIME TRIAL (WTTA Hardrider Series Counting Event)

Sunday 11th May 2008 at 8.00 am
Course U364

Promoted for and on behalf of Cycling Time Trials under their Rules and Regulations

Timekeeper Paul Arayan
Event Secretary: Clive Bowyer, 16 Ivy Walk, Midsomer Norton, BA3 2EE. 07891 540619


PRIZE WINNERS

1st £25 Jeff JONES Chippenham & District Wheelers 01:05:31
2nd £15 Gavin POUPART Echelon-Spiuk 01:05:38
3rd £12 Chris MADGE Severn RC 01:07:01
4th £9 David KIDDELL Cavalier CC 01:07:34
5th £7 Derek SMETHAM Dursley RC 01:09:00
1st Vet 40-44 £7 David SUMMERS Bath CC 01:14:52
1st Vet 45-49 £7 Mike SIMMONS Clevedon & District RC 01:10:08
1st Vet 50-59 £7 Pete WHEDDON Bristol Cycling Development Squad 01:11:55
1st Vet 60+ £7 Tony EMERY Dursley RC 01:27:04
1st Lady £15 Ann WOOLDRIDGE Gloucester City CC 01:27:26

Fastest Team (3 to count) £7 each

Chippenham&District Wheelers 3:33:44 (Jeff Jones, Simon Snowden, Rob Richardson)

Note: One prize per rider only (team prize excepted).

Congratulations to all prize winners and many thanks to club members who
turned out to marshal and assist with the event and provide refreshments.
Thanks also to our timekeeper, Paul Arayan.

For further information on the WTTA Hardrider Series including results,
forthcoming events etc., visit the website:- www.wtta-hardriders.org.uk

Name Club Cat

Time

1

Jeff JONES Chippenham & District Wheelers M

01:05:31

2

Gavin POUPART Echelon-Spiuk M 01:05:38

3

Chris MADGE Severn RC V41 01:07:01

4

David KIDDELL Cavalier CC M 01:07:34

5

Derek SMETHAM Dursley RC M 01:09:00

6

Mike SIMMONS Clevedon & District RC V47 01:10:08

7

Chas THURSFIELD Dream CC M 01:10:51

8

Pete WHEDDON Bristol Cycling Development Squad V51 01:11:55

9

Martyn GREEN Severn RC M 01:11:59

10

Mark KEYFORD Bath CC M 01:12:00

11

Iain HOUNSELL Somerset RC M 01:13:00

12

Rob RICHARDSON Chippenham & District Wheelers V45 01:14:01

13

Simon SNOWDEN Chippenham & District Wheelers M 01:14:12

14

David SUMMERS Bath CC V40 01:14:52

15

Jerry RAYNOR Somer Valley CC M 01:15:10

16

Toby WOOLDRIDGE Gloucester City CC V48 01:15:55

17

Terry GRADIDGE Sodbury Cycle-Sport V57 01:16:07

18

Robbie EDGELL Somer Valley CC Esp 01:17:30

19

John GREGORY Somer Valley CC V59 01:17:35

20

Keith PENNY Frome & District Wheelers M 01:17:55

21

James CHANT Gillingham&District Wheelers M 01:19:38

22

Anthony SPRULES Frome & District Wheelers V54 01:21:47

23

Simon CRISP Severn RC V41 01:23:19

24

Grahame REED Gillingham&District Wheelers V55 01:23:21

25

Steve BARBER Chippenham & District Wheelers V40 01:24:07

26

Tony EMERY Dursley RC V60 01:27:04

27

Bernie BROWN Severn RC V69 01:27:24

28

Ann WOOLDRIDGE Gloucester City CC L 01:27:26

29

Sarah ROBERTS Gillingham&District Wheelers 01:30:38

30

Christopher MULLETT Gillingham&District Wheelers M 01:31:47

31

Richard WELDON Gillingham&District Wheelers V45 01:38:01

32

Paul CHAPMAN Severn RC V60 DNF

33

Andy STUART V.C.St Raphael M DNS(apol)

34

John MILKINS Bristol&District (BAD) Tri Club V57 DNS

35

Tom RYAN Bath CC V66 DNS

36

Flavio ZAPPI Oxford University CC V48 DNS

Leave a Reply

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Anti-spam: please type above the characters in the image