Annual Club Awards

President’s Award
In memory of Mark McCoy
2015 Bob Latchem
2014 Drew Buck
2013 Dave Whittington
2012 Emma Bowyer
2011 Dave Whittington
2010 Robbie Edgell
2009 Robbie Edgell
2008 Chris Dowding
2007 Drew Buck
2006 Iain Messider
2005 Tony Penton
2004 Ray Bradley
2003 Liz Shoesmith
2002 Ken Tucker
Chairman’s Award
D J Cycles
2015 Nic Meadows
2014 Bob Latchem
2013 Matt Creed
2012 Bob Latchem
2011 Drew Buck
2010 Beth Kulling
2009 Emma Bowyer
2008 Chris Rhymer
2007 Iain Messider
2006 Simon Burgess
2005 Vince Smith
2004 Edward Griffin
2003 Vince Smith
2002 Dan Froud
Captain’s Trophy
2015 Martin Nichols
2014 Abigail Meadows
2013 Bob Latchem
2012 Nick Creed
2011 Matt Creed
2010 Nick Creed
2009 Jerry Rayner
2007 Chas Thursfield
2006 Edward Griffin
2005 Karl Hine
2004 Richard Marsh
2003 Vince Smith
2002 Matthew Whittington
2001 Mike Kiss
2000 Mike Kiss
1999 Jim Avens
1998 Kevin Hyde
1997 Neal Clements
1996 Peter Head
1995 John Bennett
1994 Adrian Green
Club Person Trophy
2008 Terry Hodkinson
Senior Club Lady
L G Taylor Bowl
2015 Elaine Riddle
2014 Victoria Ratcliffe
2007 Linda Messider
2006 Deana Jamieson
2005 Emma Bowyer
2004 Kate Whittington
2003 Sandra Bradley
2002 Liz Shoesmith
2001 Sandra Bradley
2000 Linda Messider
1999 Debbie West
1998 Debbie West
1997 Sylvia Hanlon &Kate Smith
1995 Becky Smith
1994 Becky Smith
1993 Jenny Whittington
1992 Margaret Blount
1991 Linda Reed
1990 No award
1989 Margaret Blount
1988 Jenny Whittington
1987 Margaret Blount
1986 Jane Heelis
1985 Jean Hennebry
Senior Clubman
2015 Eugene Kertzman
2007 Clive Bowyer
2006 Chris Dowding
2005 Clive Bowyer
2004 David Irwin
2003 Ray Bradley
2002 Nigel Shoesmith
2001 Ray Mansfield
2000 David Irwin
1999 Youth Development Team
1998 Matt Whittington
1997 Neal Clements
1996 David Irwin
1995 Fred & Andy Davies
1994 Richard McLeod
1993 John Bennett
1992 Chris Revill
1991 Drew Buck
1990 Bob Latchem
1989 Richard McLeod
1988 Steve Blount
1987 Richard McLeod
1986 Derek Heelis
1985 David Simmonds
Lady BAR
2009 Jane Fox
2005 Deana Jamieson
2004 Sandra Bradley
2003 Alison Jackson
2002 Sandra Bradley
2001 Sandra Bradley
Men’s BAR
2013 Tim Jay
2012 Tim Jay
2009 Edric Hobbs
2002 Richard Smith
1997 Richard Smith
1996 Richard Smith
1995 Edric Hobbs
1994 Colin Carfield
1993 Nigel Winter
Juvenile TT
The Crocketts Trophy
2005 Edward Griffin
2004 Edward Griffin
2003 Edward Griffin
2002 Calum Bradley
2001 Calum Bradley
1999 Byron Buck
1998 Philip De Villeneuve
1997 Byron Buck
1995 Joe Davies
1994 Paul Maggs
1993 Mark Perry
1992 Steve Curtis
1991 Pete Holcombe
1990 Lee Scane
Junior TT
The Midsomer Savouries Shield
2006 Edward Griffin
2004 Daniel Stevens
2003 Robert Edgell
2002 Tom Brookes
2001 Tom Brookes
1999 Philip De Villeneuve
1998 Philip De Villeneuve
1996 Joe Davies
1995 Mark Perry
1994 Mark Perry
1993 Steve Curtis
1992 Steve Curtis
1991 Richard Simmonds
1990 Richard Simmonds
1989 Rob McCourtney
1988 Jon Hall
1987 Steve Wiltshire
1986 Adrian Jones
1985 Graham Jones
Fastest 10 mile TT
2015 Nick Creed
2014 Nick Creed
2013 Tim Jay
2012 Tim Jay
2011 Rob Edgell
2010 Reuben Walsh
2009= Robbie Edgell
Edric Hobbs
2008 Chas Thursfield
2007 Rob Tipples
2006 Chas Thursfield
2005 Richard Marsh
Fastest Lady 10 mile TT
2015 Victoria Ratcliffe
Fastest 25 mile TT
2015 John Gregory
2014 Nick Creed
2013 Tim Jay
2012 Tim Jay
2011 Reuben Walsh
2010 Reuben Walsh
2009 John Gregory
2008 Chas Thursfield
2006 John Gregory
2005 Richard Marsh
Fastest 50 mile TT
2015 Nick Creed
2014 Nick Creed
2013 Tim Jay
2012 Tim Jay
2011 Tim Jay
2009 Edric Hobbs
2008 Chas Thursfield
2002 Richard Smith
2001 Richard Smith
2000 Neal Clements
1999 Richard Smith
1998 Richard Smith
1997 Richard Smith
1996 Richard Smith
1995 Martin Moon
1994 Martin Moon
1993 Richard Maggs
1992 Bob Latchem
1991 Bob Latchem
1990 John Gregory
1989 John Gregory
Fastest 100 mile TT
2013 Tim Jay
2012 Tim Jay
2009 Edric Hobbs
2002 Richard Smith
2000 Richard Smith
1999 Richard Smith
1998 Richard Smith
1997 Richard Smith
1996 Richard Smith
1995 Edric Hobbs
1994 Colin Carfield
1993 Steve Briggs
1992 Bob Latchem
1991 Nigel Winter
Fastest 12 hour TT
2013 Tim Jay
2012 Tim Jay
SVCC Open TT
Fastest SVCC rider in a SVCC Open event
2015 Nick Creed
2014 John Gregory
2012 Nick Creed
2010 Robbie Edgell
2009 Robbie Edgell
2008 Jerry Rayner
2007 Chas Thursfield
2006 Chas Thursfield
2005 Richard Marsh
Most Improved Club 10 Mile TT
Points Competition
Kingwell Kar Kare
2015 1st Tim Reed
2nd John Gregory
3rd Nick Creed
2014 1st Peter Barrett
2nd John Gregory
3rd= Gordon Taylor
3rd= Nick Creed
2013 1st Chris Rhymer
2nd Brendan Mulvaney
3rd= John Gregory
3rd= Bob Latchem
2012 1st Bob Latchem
2nd Gordon Taylor
3rd John Gregory
2011 1st Keith Evans
2nd Nick Meadows
3rd Tony Penton
2010 1st Beth Kulling
2nd Iain Messider
3rd Nick Creed
2009 1st Darren Rhymer
=2nd Tony Penton
=2nd Matt Creed
2008 1st Chris Rhymer
2nd Iain Messider
3rd John Gregory
2007 1st Iain Messider
2nd Chris Rhymer
3rd Jerry Cornish
2006 Simon Burgess
2005 Chris Rhymer
2004 Chris Rhymer
2003 Robert Edgell
2002 Chris Rhymer
2001 Iain Messider
2000 Tony Knight
1999 Tony Knight
1998 Andy Moore
1997 David Meadows
1995 Nigel Winter
1994 Geoff Maggs
1993 Tim Burkitt
Combined 2 x 30k TT
Radco Perpetual Cup
2015 Nick Creed
2014 Dave Meadows
2012 Tim Jay
2011 John Gregory
2010 Robbie Edgell
2009 Robbie Edgell
2008 David Meadows
2007 Chas Thursfield
2006 Chas Thursfield
2005 Ray Bradley
2004 David Meadows
2003 David Meadows
2002 Neal Clements
2001 David Meadows
2000 David Meadows
1999 Neal Clements
1998 David Meadows
1997 Nigel Winter
1996 Richard Scott
1995 Richard Smith
1994 Nigel Winter
1993 Steven Tart
1992 John Bennett
1991 Bob Latchem
1989 Richard Simmonds
1988 Ray Mansfield
Club 10 mile TT
Vet’s Standard
2015 John Gregory
2014 Peter Barrett
2013 John Gregory
2012 John Gregory
2011 John Gregory
2010 John Gregory
2009 John Gregory
2008 John Gregory
2007 John Gregory
2006 John Gregory
2005 John Gregory
2004 Peter Head
Club Hill Climb
2015 Matt Creed
2014 Dave Meadows
2013 Nick Creed
2012 Nick Creed
2011 Nick Creed
2010 Nick Creed
2009 Robert Edgell
2008 Robert Edgell
2007 Mark Perry
2006 Mark Perry
2005 John Gregory
2004 Andy Moore
2003 Daniel Stevens
2002 Richard Smith
2001 Mark Perry
2000 Mark Perry
1999 Mark Perry
1998 Mark Perry
1997 David Meadows
1996 Jonathan Bamber
1995 Nick Baldwin
1994 Chris Revill
1993 Nigel Winter
1992 Chris Revill
1991 Chris Revill
1990 Richard Simmonds
1989 Chris Revill
1988 Matt Whittington
1987 Matt Whittington
Colin Carfield
Memorial Trophy
2002 Richard Smith
2000 Richard Smith
1999 Richard Smith
1998 Richard Smith
1997 Richard Smith
1996 Edric Hobbs
Youth Road Race
Juvenile
2005 Edward Griffin
2004 Edward Griffin
2003 Edward Griffin
2002 Morgan Lley
2001 Morgan Lley
Road Race Junior Shield
A J Charlton & Sons
2006 Edward Griffin
2005 Robert Edgell
2004 Daniel Stevens
2003 Robert Edgell
2002 Tom Brookes
2001 Tom Brookes
1997 Nick McCarthy
1996 Mark Perry
1995 Mark Perry
1994 Steve Curtis
1993 Steve Curtis
Road Race Performance
Trophy
2010 Jerry Rayner
2008 Jonathan Griffin
2007 Jonathan Griffin
2006 Edward Griffin
2005 Richard Marsh
2004 Jim Avens
2003 Vince Smith
2002 Vince Smith
2001 Mark Perry
2000 Mark Perry
1999 Mark Perry
1998 Mark Perry
1997 Mark Perry
1996 Nick Baldwin
1995 Nick Baldwin
1994 Nick Baldwin
1993 Colin Carfield
1992 Matthew Whittington
1991 Richard Simmonds
1990 Andrew Swift
1989 John Carter
1988 Simon Purkiss
Road Race Performance
Points
2012 Luke Harvey
2011 Rob Edgell
2009 Robbie Edgell
2008 Jonathan Griffin
2007 Jonathan Griffin
2006 Edward Griffin
2005 Karl Hine
2004 Richard Marsh
2003 Vince Smith
2002 Mike Kiss
2001 Mike Kiss
2000 Mark Perry
1999 Andy Moore
1998 Neal Clements
Vet’s Road Race
2012 Richard Butterfield
2011 Richard Butterfield
2010 Chris Rhymer
2009 Brian Pearce
2008 Jonathan Griffin
2007 Jonathan Griffin
2006 Brian Pearce
2005 Brian Pearce
2004 Jonathan Griffin
MtB Performance
2003 Luke Maggs
2002 Luke Maggs
2001 Luke Maggs
2000 Mark Perry
1999 Luke Maggs
1998 Andy Montacute
1997 Andy Smith &Matt Whittington
1996 Geoffrey Maggs
1995 Andy & Becky Smith
1994 Geoffrey Maggs
1993 Chris Revill
MtB/Cyclocross
2009 Simon Burgess
2008 Simon Burgess
2007 Simon Burgess
2006 Simon Burgess
2005 Luke Prescott
2003 Peter Brookes
2002 Peter Brookes
2001 Matthew Whittington
2000 Peter Brookes
1999 Andy Smith
1998 Chris Revill
1996 Chris Revill
1995 Chris Revill
1994 Andy Smith
MtB/Off Road Riders
2011 Edric Hobbs
2010 Edric Hobbs
2009 Edric Hobbs
2008 Chas Thursfield
2007 Chas Thursfield
2006 Simon Burgess
2005 Chas Thursfield
2004 No Award
2003 Martin Venning
2002 Andy Montacute
2001 Geoff Maggs
2000 Martin Venning
1999 Andy Montacute
1998 Andy Smith
The 200 Club
2015 Drew Buck – Lee Gumm – Keith Evans
2014 Victoria Ratcliffe – Robert Weeks – Marc Riddle – Drew Buck – Bob Latchem
2013 Drew Buck – Tim Jay – Clive Bowyer
2012 Drew Buck – Julian Grant – Tim Jay
2011 Drew Buck – Julian Grant – Clive Bowyer
2010 Drew Buck – Julian Grant
2009 Julian Grant
2008 Julian Grant
2007 Drew Buck – Julian Grant
2006 Drew Buck
2005 Drew Buck – Nigel Winter
2004 Julian Grant – Nigel Winter
2003 Drew Buck – Byron Buck – Julian Grant – Nigel Winter
2002 Byron Buck – Richard Smith
2001 Byron Buck – Richard Smith
2000 Peter Head
1999 Drew Buck – Byron Buck
1998 Drew Buck – Byron Buck
1997 Drew Buck – Byron Buck – Richard Smith
1996 Drew Buck – Byron Buck – Richard Smith – Edric Hobbs
1995 Drew Buck – Edric Hobbs – Colin Carfield – Bob Brierley
1994 Drew Buck – Edric Hobbs – Bob Latchem – Nigel Winter – Geoff Reed
1993 Drew Buck – Edric Hobbs
1992 Drew Buck – Geoff Reed – Linda Reed
Social Rides
2015 Terry Hodkinson
2014 Olive Holliday
Youth Performance
2014 Abigail Meadows – Jos Kertzman

Comments are closed.